Krist je uskrsnuo!

19. ožujka 2020.
NOVE LITURGIJSKE UPUTE I PREPORUKE U SVEZI KORONAVIRUSA
1. svibnja 2020.

A anđeo progovori ženama:
“Vi se ne bojte! Ta znam, Isusa Raspetoga tražite!
Nije ovdje! Uskrsnu kako reče!
Evo, ide pred vama u Galileju. Ondje ćete ge vidjeti!”
Mt 28,5-6.7.

Draga braćo i sestre!

U ovim posebnim danima i okolnostima, koje nam Bog svojom neizmjernom providnošću ove godine poklanja, slavimo najveću svetkovinu naše vjere – Uskrsnuće Isusa Krista od mrtvih!

Za nas, kršćane, vjerujem da je to pravi i jedini razlog najveće radosti i veselja – moći slaviti konkretnu povijesnu činjenicu, stvarni događaj iz Isusovog života, koji je također i danas i te kako aktualan ,i svojom snagom želi doprijeti k svima nama!

Siguran sam, da zbog nastale situacije i u vremenu u kojem živimo, mogli smo barem malo primjetiti neke stvari, koje inače ne bi možda nikad htjeli niti priznati, čak niti na nje i pomisliti. Uvidjeli smo krhkost i slabost naše ljudske egzistencije, navezanost na osnovne stvari u životu: zdravlje, novac, slobodu kretanja… Više puta našli smo se u nemogućnosti da budemo u stalnom kontaktu sa drugima u zatvorenim prostorima, jer uvijek je lakše i jednostavnije živjeti i misliti samo na sebe…(govorim to i zbog vlastitog iskustva).

Ovo milosno vrijeme, iako na prvi pogled teško i neshvatljivo, otvorilo nam ipak druge oči – oči naših srdaca za puno plemenitih stvari: probudilo u nama još veću želju i glad za živim Bogom, za žarkom molitvom, sakramentalnim životom Crkve, donijelo potrebu za novim, prirodinijim i stvarnijim odnosima unutar naših obitelji… Vjerujem, da je to je zapravo prvi poklon Uskrsnulog Isusa Krista!

Želimo, don Mauro i ja – od srca Svima Vama, Draga braćo i sestre, da taj dar koji smo primili što duže moguće i štoviše traje, i da se ova nevidljiva snaga Novoga Života koju donosi sam Krist uvijek iznova obnavlja u našim djelima, mislima i pothvatima. Neka iskustvo žena na praznom Kristovom grobu i anđelov glas: “Vi se ne bojte! Krist je uskrsnuo i ide pred Vama!” bude i naša svakodnevna sigurnost – puno jača i snažnija od bilo koje bolesti, smrti, i svagdašnjih strahova za budućnost. Sretan i blagoslovljen Uskrs! Buona Pasqua!

Marcin Madej – župni upravitelj

Mauro Boccadoro – župni vikar